Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

Światowy Dzień Żyrafy

21 czerwca 2022

W najdłuższy dzień w roku, a także w pierwszy dzień lata obchodzony jest Światowy Dzień Żyrafy.

Jest to afrykański ssak parzystokopytny z rodziny żyrafowatych. Żyje w niewielkich stadach o liczbie kilku osobników. Żyrafa jest najwyższym zwierzęciem lądowym, osiąga do 5-6 m wysokości i średnią masę ponad 1,5 tony ( samce, samice ważą średnio 840 kg), jej znakiem rozpoznawczym jest długa szyja, która pozwala na pobieranie roślinnego pokarmu. Długie nogi umożliwiają zwierzęciu dosyć szybki bieg, nawet do 50km/h.
Podstawą diety są liście i pąki drzew; ulubionym gatunkiem są akacje. Żyrafy tygodniowo zjadają setki kilogramów liści, dlatego muszą przemierzać dość długie dystanse w poszukiwaniu pożywienia.
Należy do gatunku zagrożonego, szacuje się iż w chwili obecnej w Afryce jest mniej niż 80 tys Żyraf, a ich ilość z każdym rokiem maleje. Ma na to wpływ postępująca degradacja środowiska oraz nielegalne polowania.

Ciekawostki o Żyrafach:

– kojarzone są z najdłuższą szyją, a mają tyle samo kręgów co człowiek (7),jak to się dzieje? Każdy z kręgów szyjnych Żyrafy jest znacznie dłuższy niż np u człowieka. Dzięki temu zwierzę może konsumować liście z wysokich partii drzew oraz wypatrywać nadchodzących drapieżników zawczasu.
– jak żyrafa pije? Długa szyja musi to znacznie utrudniać…Aby dosięgnąć do lustra wody zwierzę musi stanąć w dużym rozkroku albo zgiąć nogi w kolanach i nadgarstkach, inaczej nie dosięgnie wodopoju.Dlatego nie pije zbyt często, a potrzebną wodę czerpie z soczystej zieleniny.
– żyrafa śpi tylko kilkanaście minut na dobę, a w południe drzemie chwilę w cieniu drzew
– samce w walce o dominację i względy samic uprawiają tzw “necking”; może to wyglądać jak delikatne ocieranie się szyjami, niekiedy przybiera postać mocnych zamachów i uderzeń

Do tej pory wyodrębniono 9 podgatunków żyrafy.

Szczegóły

Data:
21 czerwca 2022