Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

Dzień Motyla Kapustnika

30 czerwca 2018

Bielinek kapustnik ( Pieris brassicae) to najbardziej pospolity i rozpoznawalny motyl w naszym kraju.
Należy on do motyli dziennych, skrzydła są białe z ciemniejszym wykończeniem u samca , zaś u samicy występują charakterystyczne kropki na brzegach. Gąsienica posiada małe włoski, jest smukła i kolorowa.
Zamieszkuje Europę, Azję, Afrykę północną, głównie tereny ogródków warzywnych,ale też pola, skraje lasów, łąki.
Co kilkanaście lat, gdy liczebność tych owadów wzrasta, masowo migrują one na południe Europy- w takim przelocie może być nawet tysiące motyli 🙂

Ze względu na swoje preferencje żywieniowe bardzo tępiony przez hodowców warzyw. Miało to wpływ na ograniczenie populacji owada w naszym kraju; dziś można spotkać go znacznie rzadziej, motyl żeruje z dala od człowieka a jaja składa na dziko żyjących roślinach spokrewnionych z kapustą.

Ciekawostki:

– motyl ten niekiedy pada ofiarą osy Baryłkarza bieliniaka ( Cotesia glomerata), samica osy składa jaja w ciele gąsienicy motyla, z jaj wykluwają się larwy. Żywią się one ciałem gąsienicy, a tuż przed przejściem gąsienicy w stadium poczwarki, larwy osy wygryzają sobie ” drogę na zewnątrz” co zabija gąsienicę Bielinka

– naukowcy na przykładzie hiszpańskiego Bielinka zaobserwowali wydłużoną estywację ( sen letni) w maju ( gdy liczba grożących im pasożytów była większa), w której trwały aż do września, gdy liczba pasożytów nękających gąsienice malała. Estywacja przyczyniła się do spadku liczebności Baryłkarza bieliniaka.

W naszym parku podczas spaceru z pewnością spotkamy Bielinka kapustnika 🙂

Szczegóły

Data:
30 czerwca 2018