Wiosna na dobre zagościła w naszym parku; cieplejsza aura i opady sprawiły że w końcu jest zielono.
Zaroiło się od owadów, a sezon lęgowy trwa w najlepsze.

Dość łatwym obiektem do obserwacji są np. Gołębie grzywacze- są to najwięksi przedstawiciele gołębi, w parku można je często spotkać. Okres lęgowy u tego gatunku trwa od kwietnia do września; gniazdo zazwyczaj budują z luźno ułożonych gałązek. Znajduje się ono na średniej wysokości 3-5 m ; dobrze widoczne jest np. nad aleją różaną, oraz w pobliżu kanału gdzie pływają łabędzie.
Samica w lęgu składa 2-4 białych jaj, następnie na zmianę z samcem wysiaduje ok 17 dni.Nieopierzone pisklęta do 5 dnia życia są karmione mleczną wydzieliną ( złożoną głównie z białka), produkowaną w wolu. Następnie pisklęta karmione są już na wzór dorosłych ptaków.

Podczas spaceru nie jest nam obcy także widok krzyżówki- popularnej kaczki. Ptaki te zakładają gniazda w różnych miejscach; w trawie, gęstych zaroślach a nawet na drzewie w rozwidleniu konarów, w ochronie przed potencjalnymi drapieżnikami. Wyprowadzają jeden lęg w roku. Głównym budulcem gniazda jest trawa a wyściółkę stanowią delikatne piórka. Samica składa od 8- 12 jaj o jasnokremowej barwie, wysiaduje je przez okres 30 dni. Młode kaczki należą do zagniazdowników. Takie ptaki są już pokryte puchem, po wyjściu z jaja chodzą, biegają i samodzielnie regulują temperaturę ciała. Rodzice doglądają je, podsuwają pokarm i ogrzewają.

Podczas takich obserwacji należy zachować odpowiedni dystans i ciszę aby nie niepokoić ptasich rodziców.
Zapraszamy na majówkowy spacer 🙂 🙂