Pod koniec mijającego roku uruchomiliśmy zajęcia edukacyjne dla szkół. Tym razem tematyka dotyczyła nietoperzy.
Obecnie zajęcia są wstrzymane na czas edukacji zdalnej.

Nie zaszkodzi zatem kilka ciekawostek i faktów na temat nietoperzy.

Nietoperze ( Chiroptera – Rękoskrzydłe)

Są jedynymi latającymi ssakami. Występują na całej kuli ziemskiej, z wyjątkiem Antarktydy, szacuje się ok 1300 gatunków nietoperzy na świecie. W Polsce wyróżniamy 27 gatunków, wszystkie są objęte ścisłą ochroną.
Chętnie zamieszkują jaskinie, strychy,wieże kościołów (np. Kościół pw Świętej Trójcy w Wejherowie), piwnice,opuszczone fortyfikacje, dziuplaste drzewa.

Nietoperze prowadzą nocny tryb życia, za dnia odpoczywają zaczepione pazurkami o sufit jaskini bądź innej konstruckji i zwisają głową w dół. W tym celu, jako jedyne ssaki mają staw kolanowy zwrócony ku tyłowi, a połączenia między kośćmi , więzadłami i pazurami mają budowę połączeń blokowych. Dzięki temu mięśnie nie zużywają energii podczas zwisu.
Gdy zapadnie zmrok, nietoperz wyrusza na polowanie. Wbrew panującym przekonaniem nie jest ślepy, jednak w ciemności posiłkuje się echolokacją.
Nietoperz wydaje serie dźwięków, które odbijają się od obiektów w przestrzeni,na zasadzie echa powracają do uszu zwierzęcia dając tym samym orientację potrzebną do sprawnego poruszania się podczas polowań.
Europejskie nietoperze żywią się owadami; komarami,muszkami,motylami,chrząszczami. Niektóre gatunki przekąszą rybkę (np. Borowiec Wielki). Szacuje się że nietoperz jest wstanie zjeść około 2000 tys komarów na dobę.
Nietoperze zamieszkujące Amerykę południową oraz Azję jedzą też owoce i piją nektar kwiatów. Gatunki owocożerne nie posługują się echolokacją.

Panuje w społeczeństwie popularny obraz nietoperza jako wampira atakującego ludzi i wysysającego krew.
Nie ma to zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością, chyba tylko nazwę, gdyż istnieje gatunek nietoperza Wampir zwyczajny. Należy do rodziny liścionosów i zamieszkuje Amerykę południową. Odżywia się krwią ssaków. Oczywiście nie atakuje ludzi.

Kilka ciekawostek na temat nietoperzy:

– zimą zapadają w hibernację, ale latem czy jesienią podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych oraz ograniczenia dostępu do pokarmu mają zdolność do zapadania w stan torporu. Jest to tymczasowe odrętwienie, może trwać od doby do kilku tygodni

– są dosyć długowieczne , najstarszy zaobrączkowany osobnik miał 41 lat

– największy nietoperz to Rudawka wielka, długość jej ciała wynosi 40 cm , a rozpiętość skrzydeł 170 cm, zamieszkuje południowo- wschodnią Azję. Wielkimi grupami zamieszkuje na gałęziach drzew, jest to gatunek owocożerny.

– najmniejszy nietoperz i jednocześnie najmniejszy ssak świata to Świnionos malutki. Jego wymiary nie przekraczają 3 cm,a waga wynosi zaledwie 3g. Również zamieszkuje Azję, gdzie chętnie odpoczywa w jaskiniach. Poluje na owady i drone pajęczaki

– w ślinie Wampira zwyczajnego wykryto czynniki zapobiegające krzepnięciu krwi. Obecnie, w Wielkiej Brytanii prowadzi się badania , w kierunku wykorzystania tego odkrycia w celach leczniczych w medycynie.