Dosyć popularny, średniej wielkości ptak drapieżny z rodziny jastrzębiowatych – najliczniejszy przedstawiciel szponiastych w Europie. Występuje na terenie całego kraju, zasiedlając różnej wielkości drzewostany; mieszane oraz iglaste. W ostatnich latach obserwuje się również coraz więcej Krogulców osiedlających się na obrzeżach większych parków miejskich i w pobliżu osad ludzkich, także zimą.
Samice , jak u większości szponiastych są wyraźnie większe od samców ale o mniej intensywnej barwie; wierzch ciała jest w barwie szaro brązowej, spód delikatnie kreskowany na szaro, samiec zaś wyróżnia się bardziej stalowoszarym grzbietem. Charakterystyczną cechą u tego gatunku są długie nogi o bardzo ostrych szponach, dzięki czemu ptaki te sprawnie i szybko pozyskują ofiarę. Głównym pożywieniem Krogulca są małe i średnie ptaki; sikory, trznadle,zięby, szpaki, dzięcioły, wróble. Na swoje ofiary zaczaja się najczęściej pod osłoną krzewów czy nawet zabudowań, po czym wyprowadza szybki atak z niewielkiego dystansu, chwytając ofiarę z ziemi lub powietrza.

Lęgi składane są na początku maja; para krogulców buduje gniazdo zazwyczaj w koronach iglastych drzew 9(świerk, sosna), które składa się z sosnowych gałązek i piór pierzącej się samicy, co roku budowane jest nowe.
Krogulec zwyczajny w Polsce podlega ścisłej ochronie; w latach 70 tych XX wieku zaobserwowano silny spadek populacji tych szponiastych ( podobnie jak Bielika zwyczajnego), w wyniku stosowania pestycydu DDT (środek owadobójczy, niekorzystnie wpływa na jakość skorupy jaj ptaków), jednak w okresie ostatnich 20 lat odnotowuje się wzrost populacji tych ptaków, szczególnie na wschodzie kraju.

Ciekawostki :
– mimo iż sam poluje, bywa też ofiarą, niewielkie gabaryty sprawiają że na Krogulca zapoluje też Puszczyk zwyczajny, Płomykówka, Sokół wędrowny, Puchacz , a nawet Lis rudy czy Kuna leśna
– wyniki badań podają że podczas odchowu młodych samiec Krogulca potrafi przynieść do gniazda ok 10 zdobyczy dziennie
– u obu płci ogon jest dłuższy niż szerokość skrzydła