Gatunek dużego ptaka brodzącego z rodziny czaplowatych ( Ardeidae), sylwetką przypominający nieco Żurawia, jednak jest od niego mniejszy. Występuje powszechnie na terenie całej Eurazji, a w Polsce najczęściej spotykany w pasie polskich jezior ( Pojezierze Mazurskie, Pomorskie, Gnieźnieńskie). Liczebność populacji określa się na około 10 000 , a największe zagęszczenie tych ptaków można zaobserwować w rezerwacie przyrody Kurowskie Błota w Szczecinie.
Zamieszkuje tereny w pobliżu zbiorników wodnych, podmokłe. Żywi się głównie rybami, na które poluje cierpliwie i spokojnie brodząc w wodzie, zimą zaś zadowala się także szczurami, myszami których wypatruje w polu.
Czapla siwa buduje swoje gniazdo na drzewie, czasem może być to też trzcinowisko.
Głównym budulcem gniazda są patyki i gałęzie z wyściółką z trawy i liści, takie gniazdo może być wykorzystywane przez kilka lat. Zawsze gniazduje w większych koloniach; na skupisko Czapli mówi się czapliniec, największa kolonia w Polsce liczy sobie 900 – 990 gniazd i znajduje się we wspomnianym już rezerwacie w Kurowskich Błotach.
Z powodu swego apetytu na ryby Czapla siwa była dosyć mocno tępiona, w naszym kraju podlega częściowej ochronie gatunkowej.

Ciekawostki o Czaplach:

– ze względu na swoją specyficzną budowę szyi ptaki te mają problem z wyginaniem jej na boki; nie mogą sięgnąć gruczołu kuprowego na zadku a tym samym natłuścić swoich piór. Gatunek ten posiada tzw pióra pudrowe (umieszczone na piersi i bokach ciała), z których łuszczą się rogowe łuski, a ich rozprowadzenie daje piórom ochronę przed wilgocią
– mogą dożywać nawet do 25 lat
– młode “zachęcają ” rodzica do karmienia szarpiąc go za dziób

Jest dosyć płochliwym gatunkiem i zazwyczaj odlatuje zanim zdążymy ją dostrzec, jednak już dwa razy udało mi się ją “przyłapać” w okolicy wolier w Parku Miejskim.
Zapraszam do odsłuchania odgłosu Czapli siwej pod poniższym linkiem 🙂
https://www.glosy-ptakow.pl/czapla-siwa/