Zimorodek ( Alcedo atthis), niewielki ptak z rodziny zimorodkowatych, zamieszkuje prawie całą Europę, jednak w Polsce nie jest zbyt licznym gatunkiem. Najczęściej można go spotkać na Pomorzu zachodnim i środkowym oraz na Warmii i Mazurach. Szacuje się, że w naszym kraju żyje ok 2,5- 6 tysięcy par zimorodków, są pod ścisłą ochroną gatunkową.
Upierzenie tych ptaków jest szmaragdowo- niebiesko- pomarańczowe, dziób czarny ( samice u nasady czerwony ), a nogi karminowo czerwone. Obserwując pikujące nad wodą Zimorodki można odnieść wrażenie że patrzymy na lśniący klejnot.
Gatunek ściśle związany z wodą, przyjmuje się iż najmniejszy który żywi się rybami. Gniazda zakłada w norach, na skarpach w pobliżu strumieni. Jest gatunkiem częściowo zimującym w Polsce, większość osobników odlatuje jednak na zimę w cieplejsze rejony Europy, wracając na przełomie marca i kwietnia. Zdarza się, że ptaki wybierają zeszłoroczne terytoria na gniazdo, są to norki o głębokości 50- 60 cm o owalnym otworze. Wyprowadzają ok 2- 3 lęgi w roku.
Niestety pisklęta zimorodków są narażone na wiele niebezpieczeństw; m.in ze strony drapieżników ( kuny, lisy, jenoty), oraz na utopienie podczas pierwszych nieudanych polowań.

Ciekawostki na temat Zimorodka:

– nazwa wzięła się prawdopodobnie od tego iż często był zauważany zimą podczas swych przelotów; stąd wzięło się mylne przekonanie ” iż rodzi się zimą”, w innych językach jego nazwa brzmi podobnie; np. Eisvogel (lodowy ptak z j.niemieckiego), z rosyjskiego zaś Zimorodok.

– interesujący jest fakt iż każde pisklę karmione w norce przez rodziców, zmienia miejsce w tzw “kolejce” do pokarmu; nakarmiony już ptak przesuwa się dalej robiąc miejsce rodzeństwu