Hałaśliwa, bywa nazywana strażnikiem lasu. Kolorowa, z mocnym dziobem. Sójka ( Garrulus Glandarus).
Bardzo inteligentny ptak z rodziny krukowatych, zamieszkuje lasy, parki miejskie, coraz częściej można ją spotkać w pobliżu zabudowań miejskich. Wiosną Sójki zakładają gniazda wysoko w koronach iglastych drzew, a pod koniec kwietnia składają lęgi. Samica składa ok 6-8 jaj, po czym wysiaduje je ok 17 dni. Pisklętami para Sójek opiekuje się wspólnie, czas lata to właśnie okres odchowywani młodych; na próżno wtedy szukać Sójki w okolicznym parku… Pod koniec lata a wczesną jesienią Sójki są już dosyć dobrze widoczne; zbierają się na tzw. sejmiki podczas których urządzają sobie ptasie trele. Potrafią naśladować odgłosy Kosa, Drozda, Słowika.
Żywi się owocami, owadami, czasem podkradnie komuś pisklę z gniazda… Jednak największym jej przysmakiem są żołędzie. Okres jesieni to czas gdy Sójki pieczołowicie czynią zapasy; zbierają żołędzie i chowają gdzie się da; pod mchem, pod liśćmi, zazwyczaj na ziemi. Szacuje się że każdy ptak zbiera ok 2- 3 tysiące tych nasion. Tym samym przyczynia się do rozsiewu dębu. Co ciekawe Sójki niemal zawsze trafiają do swoich skrytek podczas zimowej posuchy.
Wbrew powszechnej opinii, nie wybierają się też za morze,zimują w kraju, korzystając z jesiennych skrytek oraz goszcząc się w karmnikach. Ciekawostką jest fakt że kolor niebieski jaki widzimy na skrzydle ptaka wcale nie jest… niebieski. Błękitna barwa jest efektem odpowiedniej struktury pióra, gdzie miejsce ma rozszczepienie wiązek światła i odbicie widma niebieskiego.

Odgłosy wydawane przez Sójkę potrafią zaalarmować cały las, zazwyczaj ma to znaczenie ostrzegawcze, dlatego ptak ten zyskał miano ” strażnika lasu” jak wspomnieliśmy na początku. Zapraszamy do kliknięcia w link gdzie można posłuchać Sójki: https://www.glosy-ptakow.pl/sojka/ 🙂